Ranking Banków

Ranking Banków jest cykliczną inicjatywą PZFD mającą na celu wyłonienie banków współpracujących z deweloperami na najbardziej korzystnych warunkach w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych. Sama idea Rankingu Banków wzięła się z założenia, że warto doceniać dobre praktyki rynkowe i partnerskie podejście banków do współpracy z deweloperami. Owocne współdziałanie inwestorów i instytucji kredytujących jest jednym z kluczowych determinantów decydujących o powodzeniu przedsięwzięcia deweloperskiego. 

W 2015 roku odbyła się X, jubileuszowa konferencja prasowa, podczas której poznaliśmy zeszłorocznych laureatów Rankingu Banków.


Ranking Banków powstaje na podstawie ankiet wysyłanych do członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Formularz składa się z 20 pytań otwartych i zamkniętych. Firmy zrzeszone w PZFD udzielają odpowiedzi na konkretne pytania, oceniając w ten sposób zadowolenie ze współpracy z danym bankiem. 
 
Deweloperów pytamy m.in. o:
  1. Szybkość podejmowania decyzji dotyczącej wniosków kredytowych
  2. Zgodność wstępnych deklaracji banku z faktycznymi procedurami
  3. Elastyczność współpracy w czasie realizacji inwestycji
  4. Sposób kontroli zakończenia etapu przedsięwzięcia deweloperskiego w ramach prowadzonego mieszkaniowego rachunku powierniczego
  5. Czy bank kredytujący dopuszcza możliwość prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego w innym banku 
PZFD bierze pod lupę najważniejsze elementy współpracy z bankami, wpływające na jakość obsługi przedsięwzięcia deweloperskiego. Ranking Banków pozwala wyłonić instytucje, które wyróżniają się wysoką jakością usług i zasługują na zaufanie. 

W 2015 roku zwycięzcą Rankingu Banków był Getin Noble Bank, który został doceniony za szybkość podejmowania decyzji, elastyczność i zgodność współpracy ze wstępnymi deklaracjami. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno: mBank Hipoteczny i mBank.
 
Image descriptionImage descriptionImage description
PDF