Poradnik Nabywcy Mieszkania

Obecnie nabywcy szukający wymarzonego “M” mogą przebierać w ofertach. Jednak taka obfitość mieszkań nie zwalnia nas z obowiązku rzetelnej oceny i wyboru sprawdzonego, wiarygodnego dewelopera.  

Wybierając wymarzone mieszkanie, kierujemy się przede wszystkim ceną i lokalizacją, a także estetyką upragnionego lokum. Ale to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę.

Odpowiedzmy sobie na kilka pytań: czy wolę mieszkać w centrum, czy zgadzam się na dojazdy, ale preferuję ciszę i więcej zieleni? Do jakich rejonów miasta dojeżdżam – ile czasu potrzebuję na przemieszczenie się z upatrzonego mieszkania do pracy, szkoły czy przedszkola swojej pociechy?

Jeśli chodzi o lokalizację – każde miasto ma dzielnice mniej i bardziej popularne – jednak ogólna zasada mówi, że im dalej od centrum, tym cena niższa. Kryterium decydującym jest zazwyczaj zasobność naszego portfela – warto przemyśleć, czy zapłacić wyższą cenę za atrakcyjne położenie, czy zamieszkać w mniej prestiżowym miejscu – ale stać się właścicielem tańszego lub większego mieszkania, licząc się z większymi kosztami dojazdu.

Kolejne pytanie: czy akceptuję lokum w trakcie budowy, czy chcę zakupić mieszkanie gotowe? Zarówno jedna jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Jeśli kupujemy mieszkanie w trakcie budowy mamy do wyboru sporo mieszkań w danej inwestycji, ponadto deweloper oferuje nam niższą cenę za metr kwadratowy oraz możemy dokonać zmian lokatorskich, czyli dostosować rozkładu lokalu i jego niektóre warunki techniczne do indywidualnych potrzeb. Mieszkanie gotowe to nieco wyższa cena, ale za to „odpada” nam ewentualny stres związany z bezpieczeństwem i terminowością całego procesu budowy; szybciej także zamieszkamy w wymarzonym „M”.

Warto przyjrzeć się kilku wybranym inwestycjom jednocześnie, aby mieć możliwość porównania wszystkich kryteriów. Wybieraj dewelopera, który zrealizował już kilka inwestycji – będziesz mógł je obejrzeć, porozmawiać z mieszkańcami na temat plusów i minusów danej inwestycji i samego inwestora. Pamiętajmy, że upatrzone przez nas mieszkanie to nie tylko jego układ, cena czy położenie na piętrze. Zwróćmy uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter i rodzaj osiedlowych sklepików i usług, jeśli takie zaplanowano na danej inwestycji. Samo mieszkanie zresztą także powinno być przedmiotem gruntownej analizy. Zadajmy sobie pytanie: w jakim celu nabywam mieszkanie – czy jest ono moim docelowym lokum, zatem czy jego układ odpowiada potrzebom rodziny jaką ewentualnie stworzę? Jeśli tak, czy jest ono w pobliżu szkół, przedszkoli, terenów zielonych? Ile czasu zabierze mi dojazd z pracy celem odbioru dziecka z przedszkola? Jeśli jest to mieszkanie nabyte w celach inwestycyjnych, czy zatem jest położone w modnej dzielnicy,
z dostępem do rozrywek i kultury?

Przypominamy, że wybierając dewelopera warto zasięgnąć porady PZFD w tym zakresie lub sprawdzić czy wybrany deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Członkostwo to sprawia, że deweloper zobowiązany jest do przestrzegania standardów zawartych w zaakceptowanym przez UOKiK Kodeksie Dobrych Praktyk w stosunkach Klient-Deweloper oraz zasad Katalogu Umowy Deweloperskiej. W poczet członków PZFD przyjmowane są bowiem te firmy, które zwracają uwagę na zachowanie przejrzystych reguł w relacjach z nabywcą mieszkania.