Zmiany w programie Mieszkanie Plus

21 lutego 2018
posiedzenie zarządu PZFD (13)
Program Mieszkanie Plus zakłada, że grunty pod inwestycje przekazują państwowe spółki, a na preferencyjnych warunkach mogą je kupić deweloperzy. W zamian za to muszą jednak wynająć połowę mieszkań po cenach określonych w rządowych rozporządzeniach – niższych od dostępnych na rynku komercyjnym.

Deweloperzy i firmy budowlane nie wykazywały zainteresowania zaangażowaniem w rządowy program, którego założenia były niemożliwe do wcielenia w życie.

2,5 tys. za 1 m kw. to w uproszczeniu koszt samych cegieł – bez gruntu, uzbrojenia, parkingu, infrastruktury, podatku VAT. W Warszawie realny koszt bez działki jest co najmniej 1,5 tys wyższy – powiedział w wywiadzie dla Wyborczej Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.

Na wczorajszym zebraniu Rady Mieszkalnictwa postanowiono, że należy zmienić koncepcję programu Mieszkanie Plus. Rząd rozważa wprowadzenie dopłat do czynszów dla najmniej zarabiających najemców. O planowanych zmianach poinformował w rozmowie z PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W ten sposób rząd spełni obietnice wyborcze o tanich czynszach, a jednocześnie zaangażuje w budowę mieszkań prywatnych inwestorów.

Sytuację na rynku ma poprawić także specustawa mieszkaniowa, która – wedle zapowiedzi Jerzego Kwiecińskiego –  zacznie obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Jak tłumaczył Kwieciński specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy.

Minister wskazał, że obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat. – Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku – dodał. Podkreślił, że specustawa będzie przygotowywana jako projekt rządowy. Rząd chce, by przeszedł on całą ścieżkę legislacyjną i został zatwierdzony jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

Źródło: TVN24BIS