Deweloperzy odsłonili pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego

04 października 2021
Kopia Kopia Opinia-22
2 października – w Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – przy placu Krasińskich w Warszawie odsłonięto  pomnik  Kobietom Powstania Warszawskiego Przedstawia on trzy kobiety, trzymające się za dłonie w geście solidarności i wsparcia, upamiętniając wszystkie kobiety, których dotknęła wojna i które doświadczyły trudnych chwil podczas Powstania Warszawskiego. 

Budowę pomnika zainicjowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związek Powstańców Warszawskich. Pomnik został sfinansowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich oraz firmy: AMA-BUD, ARIA Development, BBI Development, Dom Development, Fortis Investments, Mak Dom,  Matexi,  Robyg, Syrena Invest,  Unidevelopment,  Volumetric  Polska i Ewa Radojewska. 

Podczas Powstania Warszawskiego kobiety pełniły rozmaite funkcje niemal na każdym polu: walczyły z bronią w ręku, opatrywały rannych, gotowały, były łączniczkami, przekazywały broń,  budowały barykady,  pracowały w redakcjach gazet powstańczych.  

Trudno precyzyjnie określić, ile kobiet wzięło udział w działaniach powstańczych, prawdopodobnie około 7 tys. Wiele sanitariuszek, które pozostały z ciężko rannymi powstańcami w szpitalach, zostało zamordowanych przez zdziczałych żołdaków. Do niewoli poszło około 3 tys. kobiet  żołnierzy AK. One walczyły bez broni, ale taka walka jest najcięższa. Wszyscy powstańcy zgodnie twierdzą, że nie wyobrażają sobie działalności konspiracyjnej i walk powstańczych bez kobiet  –  powiedział Jerzy  Mindziukiewicz  „Jur”,  wiceprezes Związku  Powstańców  Warszawskich, Powstaniec Warszawski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.  

O dramacie kobiet powstania, ale też o ich ogromnej odwadze będzie przypominał nowy warszawski pomnik, symbol solidarności i godności kobiet, dzielnych warszawianek. Niech stanie się również symbolem kobiet przyszłości  –  wrażliwych, empatycznych, ale też odważnych i bezkompromisowych  – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.  

 Ostatnio pożegnaliśmy kolejnego bohatera tamtych czasów – Zbigniewa Galperyna ps. Antek”. Z ogromnym wzruszeniem czytałem historię powstańczą jego oddziału – to tu niedaleko, w kościele Świętego Jacka bezimienna sanitariuszka, narażając własne życie, wyciągnęła z płonącego kościoła rannego w nogi Antka, ratując go od śmierci. Odsłaniany dziś przez nas pomnik to symbol siły i bohaterstwa kobiet. Jako środowisko deweloperskie jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w dziele jego budowy – mówił Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu PZFD.  

To trzeci pomnik Bohaterom Powstania Warszawskiego finansowany przez środowisko deweloperskie. W 2019 roku Polski Związek Firm Deweloperskich i firmy deweloperskie sfinansowali pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”, który stoi w parku im. Edwarda Rydza-Śmigłego, a w 2020 roku pomnik Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, który obejrzeć można na skwerze przy zbiegu ulicy Karowej i Browarnej w Warszawie.