OPINIE O DEWELOPERACH – JAKIM POWINNIŚMY UFAĆ?

Dla wielu z nas wybór mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji, determinujących nasze późniejsze życie. Poszukiwania zazwyczaj zaczynamy od wyboru firmy deweloperskiej, z której usług skorzystamy. Deweloper odgrywa kluczową rolę w procesie transakcji. To on odpowiada za kalkulację przedmiotu transakcji, cenę sprzedaży oraz wybór wykonawcy i to on rozliczany jest z umowy deweloperskiej. Wiarygodny i sprawdzony deweloper to gwarancja zadowolenia z lokalu.

By wybrać sprawdzoną i rzetelną firmę, warto zasięgnąć opinii u innych klientów i ekspertów. Nie znajdziemy ich na stronie internetowej dewelopera, nie powinniśmy też wierzyć opiniom w internecie. Gdzie więc udać się w poszukiwaniu opinii o deweloperze? Podpowiadamy, gdzie szukać, kogo pytać i jak uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Opinie o deweloperach z pierwszej ręki

Nic nie daje większej pewności, że opinia o deweloperze jest prawdziwa niż to, gdy usłyszymy ją bezpośrednio od innego nabywcy. Dlatego kupując własne mieszkanie warto zapytać o zdanie tych, którzy korzystali z oferty danego dewelopera przed nami. W tym celu można wybrać się na teren jego dotychczasowych inwestycji, obejrzeć ich okolicę, porozmawiać z mieszkańcami. Dzięki temu dowiemy się, czy deweloper dotrzymał warunków postawionych w umowie, czy lokale oddane były w wyznaczonym terminie oraz czy przy odbiorze mieszkania znalazły się jakieś wady i usterki.

Dni otwarte

Poszukując opinii o deweloperach, warto wybrać się na Dni Otwarte danej firmy deweloperskiej. Dni otwarte to doskonała sposobność do tego, aby spotkać osoby, które już nabyły mieszkanie i chcą je zobaczyć. Etap planowania zakupu mieszkania jest dobrym momentem, by zorientować się na rynku nieruchomości. Przyszli nabywcy mogą obejrzeć lokale, które jeszcze nie są sprzedane. Daje im to możliwość nie tylko bezpośredniego kontaktu z innymi nabywcami, którzy mogą nam opowiedzieć, jak wyglądała współpraca z deweloperem, ale również samodzielnej oceny jakości i standardu wykonania inwestycji. Opinie o deweloperze, które usłyszymy od innych, mogą być cennym źródłem wskazówek, na co powinniśmy zwracać uwagę w relacjach na linii my – deweloper.

Targi mieszkaniowe

Targi mieszkaniowe to doskonała okazja do przeglądu ofert na rynku deweloperskim, ale także szansa na wzięcie udziału w darmowych seminariach czy uzyskanie porady od eksperta. Oprócz wystaw firm deweloperskich, na targach można znaleźć firmy, zajmujące się designem wnętrz, innowacyjnymi technologiami, ekologicznymi rozwiązaniami czy RTV i AGD. Targi mieszkaniowe dają więc nam sposobność do zaplanowania aranżacji naszego przyszłego lokum już na etapie poszukiwań. Najbliższe Targi Mieszkań i Domu, organizowane przez członka wspierającego Polski Związek Firm Deweloperskich – firmę Nowy Adres, odbędą się 30 września i 1 października w Warszawie.

Krajowy Rejestr Sądowy

W Krajowym Rejestrze Sądowym możemy zdobyć wiele informacji na temat interesującej nas firmy deweloperskiej. Instytucja umożliwia nam między innymi zweryfikowanie rocznych sprawozdań finansowych firmy, czy firma nie zalega z podatkami, czy nie jest w upadłości lub czy do sądu nie wpłynęły wnioski, podważające jej wiarygodność.

Polski Związek Firm Deweloperskich

Chcąc uzyskać konkretne informacje o danym deweloperze, warto sprawdzić, czy należy on do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza firmy deweloperskie z całej Polski i oferuje jej pracownikom regularne szkolenia, dostęp do najnowszej wiedzy prawnej, a także szereg innych działań i inicjatyw, mających ulepszać standardy mieszkalnictwa w Polsce. Przynależność firmy deweloperskiej do PZFD gwarantuje nabywcom pewność i solidność jej usług. Wszystkie firmy członkowskie Polskiego Związku Firm Deweloperskich zobowiązane są do przestrzegania Kodeksu Dobrych Praktyk, regulującego prawa i obowiązki w relacji klient – deweloper.

Gdzie w internecie szukać opinii o deweloperach?

Fora internetowe nie są najlepszym źródłem opinii o deweloperach. Wynika to po pierwsze z faktu, że statystycznie chętniej krytykujemy w Internecie niż wyrażamy pochwały, a co za tym idzie, liczba informacji pod względem ich wydźwięku nie musi być miarodajna. 100 zadowolonych klientów może dobre opinie o deweloperze zachować dla siebie, a jeden niezadowolony konsument może napisać o swoim przypadku nawet kilka razy. Po drugie, niektóre firmy dopuszczają się nieuczciwych praktyk i zatrudniają osoby, które piszą konkretne opinie odpłatnie. Zdarza się tak w każdej branży, nie tylko deweloperskiej. Dlatego szukając opinii w internecie, należy zwracać uwagę na to, czy są one wiarygodne i czy opisywane doświadczenia zawierają wiele szczegółów. Internet nie powinien być jednak głównym źródłem informacji.

Na co zwrócić uwagę?

Szukając opinii w różnych źródłach, ważne, by w następnym kroku je porównać. Jeśli chcesz kupić mieszkanie w określonej cenie, a co za tym idzie, określonym standardzie, zwróć uwagę, aby pytać o opinie osoby, które dokonują zakupu z tej samej półki. Zawsze pytaj o kwestie obiektywne i weryfikuj to, co usłyszysz. Zawsze warto zapoznać się z opinią dwóch stron.Sprawdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!