PZFD nie godzi się na pomówienia

10 września 2021
Kopia Kopia Opinia-15
Polski Związek Firm Deweloperskich jako największa organizacja branży deweloperskiej od zawsze stała na straży przepisów, które wpływają na rozwój budownictwa w Polsce. Tym bardziej zasmuca nas wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który na swojej konferencji prasowej podał nieprawdziwą informację, że PZFD oprotestował pierwszy projekt budowy domów do 70 mkw. jako jednego z założeń Polskiego Ładu.

Jako organizacja PZFD w swoim stanowisku do projektu ustawy wprowadzającej projekt „domy do 70 mkw. bez pozwolenia” wskazał, że:

  1. Zrezygnowanie z kierownika budowy i dopuszczenie do wznoszenia piętrowych konstrukcji bez jakiegokolwiek nadzoru osoby posiadającej wiedzę budowalną (kierownika budowy) rodzi potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa i zdrowia przyszłych użytkowników.
  2. Projekt będzie wzmacniał proces rozlewania się miast, tym samym prowadząc do większych szkód ekologicznych i wyższych kosztów budowy dróg czy doprowadzenia mediów dla gmin.

PZFD nigdy nie odniósł się negatywnie do samego pomysłu zrezygnowania z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę takiego domu.

Główna wątpliwość podniesiona przez organizację dotyczyła samej organizacji fizycznej budowy i troski o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Stoimy na stanowisku, że ułatwienia procesu budowlanego skierowane do wszystkich obywateli są potrzebne.

W tej sytuacji sprzeciwiamy się nieprawdziwemu stwierdzeniu, że „Polski Związek Firm Deweloperskich oprotestował projekt budowy do 70 mkw. bez pozwolenia”.

Uważamy za bezzasadne krytykowanie branży deweloperskiej, która spełnia marzenia milionów Polek i Polaków o własnym domu i w ciągu i od 2015 dostarczyła Polakom ok. 800 tys. mieszkań, płaci w Polsce olbrzymie podatki i odpowiada za wytworzenie ok. 5 % PKB.