Rynek mieszkaniowy i deweloperski

Image description
Obecnie nabywcy szukający wymarzonego mieszkania na rynku deweloperskim mogą przebierać w ofertach na terenie niemal wszystkich większych miastach Polski. Rynek mieszkaniowy jest stabilny, co przekłada się na korzyści i bezpieczeństwo nabywców. Ceny mieszkań od dłuższego czasu utrzymują się na stałym poziomie, więc spokojnie można przystąpić do poszukiwań własnego „M”.

Wybierając wymarzone mieszkanie na rynku deweloperskim, kierujemy się przede wszystkim ceną i lokalizacją, a także estetyką upragnionego lokum. Jednak to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Mieszkanie z rynku pierwotnego powinno być wykonane starannie i zgodnie ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa. Warto ufać sprawdzonym deweloperom z ugruntowaną pozycją rynkową, którzy mają już na końcie gotowe projekty mieszkaniowe. Wybieraj dewelopera, który zrealizował już kilka inwestycji – będziesz mógł je obejrzeć, porozmawiać z mieszkańcami na temat plusów i minusów danej inwestycji i samego inwestora.  Rynek deweloperski, pod wpływem wolnej konkurencji, rozwija się i dostarcza coraz to nowych rozwiązań, które odpowiadają potrzebom różnych grup nabywców. Jedne osiedla mają dodatkową infrastrukturę rekreacyjno-sportową i dodatkowe udogodnienia, inne kuszą przystępną ceną lub ciekawą lokalizacją. Obecnie każdy może znaleźć coś dla siebie.

Dokonując zakupu mieszkania, czyli jednego z ważniejszych, życiowych wyborów, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: jaki metraż mnie interesuje i jaki budżet jestem w stanie przeznaczyć na mieszkanie? Czy wolę inwestycję mieszkaniową zlokalizowaną w centrum, czy preferuję ciszę i więcej zieleni, więc zgadzam się na dojazdy?

Jeśli chodzi o lokalizację – każde miasto ma dzielnice mniej i bardziej popularne – jednak ogólna zasada mówi, że im dalej od centrum, tym cena za metr kwadratowy jest niższa. Rynek deweloperski rozwija się zarówno na obrzeżach miast, jak i w ich centrach, oferując adekwatną do lokalizacji cenę. Przez to, kryterium decydującym jest zazwyczaj zasobność naszego portfela – warto przemyśleć, czy zapłacić wyższą cenę za atrakcyjne położenie, czy zamieszkać w mniej prestiżowym miejscu – ale stać się właścicielem tańszego lub większego mieszkania, licząc się za to z większymi kosztami dojazdu. Na te pytania, które zadaje sobie każdy nabywca, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Rynek mieszkaniowy zapewnia dużo możliwości, więc wszystko zależy od tego, w jaki sposób ułożymy swoje priorytety.
Bez zwględu na decyzje dotyczące lokalizacji czy metrażu, najważniejsze powinno być to, aby wybrać sprawdzonego i bezpiecznego dewelopera, który zapewni nam wymarzone „M” bez zbędnego stresu. W tej kwestii najwięcej obaw budzi zakup mieszkania, które jest jeszcze w budowie i konieczność dokonywanych wpłat na poczet inwestycji. W tym miejscu warto pamiętać, że od 2012 roku obowiązuje tzw. ustawa deweloperska nakładająca na dewelopera obowiązek prowadzenia mieszkaniowych rachunków powierniczych. Dzięki temu mechanizmowi wpłaty klientów są przechowywane i chronione przez bank, który nadzoruje prace dewelopera.
Wybór mieszkania w budowie ma swoje wady i zalety. Wadą może być to, że musimy uzbroić się w cierpliwość, zanim dostaniemy klucze. Proces powstawania inwestycji mieszkaniowych jest bardzo skomplikowany, przez co czasami zdarzają się opóźnienia w budowie, co bywa niezależne od dewelopera. W kwestii zalet warto podkreślić, że  kupując mieszkanie z rynku deweloperskiego, będące jeszcze w trakcie budowy, mamy do wyboru większą liczbę lokali, a ponadto deweloper oferuje nam niższą cenę za metr kwadratowy. W takiej sytuacji niektórzy deweloperzy zgadzają się również na  dokonywanie  zmian lokatorskich, czyli dostosowywanie rozkładu lokalu i jego niektórych warunków technicznych do indywidualnych potrzeb nabywców.
Gotowe mieszkania mają nieco wyższą cenę, ale możemy się wprowadzić niemal z dnia na dzień. Od razu widzimy rozkład  i jakość wykonania mieszkania, co bez wątpienia ułatwia podjęcie decyzji.

Warto przyjrzeć się kilku wybranym inwestycjom jednocześnie, aby mieć możliwość porównania różnych ofert. Pamiętajmy, że upatrzone przez nas mieszkanie to nie tylko jego układ, cena czy położenie na piętrze. Zwróćmy uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter i rodzaj osiedlowych sklepików i usług, jeśli takie zaplanowano na terenie danej inwestycji mieszkaniowej. Samo mieszkanie od dewelopera zresztą także powinno być przedmiotem naszej analizy.

Przypominamy, że wybierając mieszkanie na rynku deweloperskim warto sprawdzić, czy budujący je deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Członkostwo to sprawia, że deweloper zobowiązany jest do przestrzegania standardów zawartych w zaakceptowanym przez UOKiK Kodeksie Dobrych Praktyk. W poczet członków PZFD przyjmowane są tylko te firmy, które gwarantują najwyższe standardy i zwracają uwagę na zachowanie przejrzystych reguł w relacjach na linii Klient-Deweloper.