Sytuacja deweloperów w trakcie pandemii koronawirusa SARS CoV-2

23 marca 2020
Pandemia
Branża w trakcie pandemii koronawirusa

Pragniemy poinformować, że Polski Związek Firm Deweloperskich nieustannie monitoruje sytuacje związaną z zagrożeniem wirusem SARS CoV-2. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi Firmami Członkowskimi, urzędami i Rządem.

17 i 18 marca odbyliśmy wideokonferencje z członkami Build Europe i przedstawicielami ANCE (Associazione Nazionale Costruttori Edili) na temat kryzysu w branży nieruchomości. Spotkania w całości zarejestrowane i dostępne w zakładce Strefa Dewelopera PZFD po zalogowaniu:
Wideoczat z Włoską Organizacją Deweloperską nt. skutków koronawirusa (EN)
Działania deweloperów europejskich w dobie koronawirusa (EN)

Jako przedstawiciele branży nieruchomości zwróciliśmy się do Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Spraw Zagranicznych z propozycją przedłużenia wiz i pozwoleń na pracę dla zagranicznych pracowników. Dzięki wprowadzeniu takich  regulacji  uniknęlibyśmy przemieszczania się dużej grupy ludności oraz umożliwili ludziom szybszy powrót na budowy. Mamy odpowiedz, że Rząd analizuje sytuację i pracuję nad możliwymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Jednocześnie informujemy, że prowadzimy konsultacje w sprawie przywrócenia funkcjonowania Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego, Urzędu Dozoru Technicznego i innych organów. Kontrole na budowach są kluczowe dla wypełnienia warunków zwalniania kolejnych płatności przez banki, opłacenia wykonawców i co najważniejsze wypłacenia pensji pracownikom. Ma to kluczowe znaczenie dla płynności.

Ponadto, na prośbę Ministerstwa Rozwoju zbieramy informacje do przygotowywanej ustawy mającej łagodzić skutki wirusa wobec polskich przedsiębiorców. Nasza rola ma na celu przekazywanie bieżących wiadomości celem monitorowania stanu gospodarki i tworzenia precyzyjnych narzędzi jej wsparcia.

Gorąco zachęcamy wszystkie firmy deweloperskie o przesyłanie do nas informacji o Państwa podejściu do problemów oraz występujących zjawiskach na adres: biuro@pzfd.pl.