Problematyka podatkowa związana z wybudowaniem, obrotem i wynajmem mikroapartamentów

27.04.2021, 11:00-13:00

Tematyka:

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem deweloperów budową małych i mikroapartamentów na wynajem oraz bardzo niejednolitym podejściem organów podatkowych odnośnie aplikacji przepisów podatkowych do tego typu rozwiązań – następne spotkanie poświęcimy omówieniu problematyki podatkowej związanej z wybudowaniem, obrotem i wynajmem mikroapartamentów.

Podczas spotkania omówimy skutki podatkowe związane zarówno z kwalifikacją budynków (np. zbiorowego zamieszkania) pod względem podatkowym, a także wpływu tej kwalifikacji na stawkę VAT dotyczącą wybudowania obiektu jak również późniejszej sprzedaży lokali w nim się znajdujących. Omówimy także zagadnienia związane z wynajmem mikroapartamentów w różnych stosowanych na rynku modelach. 

Spotkanie będzie okazją zarówno do rozpoznania ryzyk podatkowych po stronie deweloperów jak również po stronie klientów deweloperów nabywających mikroapartamenty w celach inwestycyjnych. 

Agenda spotkania:
 1. Kwalifikacja budynków do PKOB i jej skutki podatkowe.
 2. Mikroapartmenty – definicja i traktowanie podatkowe.
 3. Różnice pomiędzy condohotelami a mikroapartmamentami.
 4. Sprzedaż mikroapartamentów a sprzedaż całej inwestycji (np. do Funduszu Inwestycyjnego).
 5. Wynajem mikroapartamentów w różnych modelach – stawka podatku VAT.
 6. Ryzyka podatkowe dla nabywców lokali i rola dewelopera w ich ograniczeniu.
 7. Funkcja interpretacji podatkowych w procesie związanym z wybudowaniem, obrotem i wynajmem mikroapartamentów.

Prelegentka:

mec. Agnieszka Binkowicz – radca prawny i licencjonowany doradca podatkowy. Od wielu lat z powodzeniem i pasją prowadzi szkolenia podatkowe dla przedsiębiorców, jest także wykładowcą akademickim. Posiada ponad 10 – letnie doświadczenie praktyczne, które zdobyła, pracując zarówno jako wewnętrzny doradca podatkowy w dużych korporacjach międzynarodowych, jak również w firmie konsultingowej Deloitte. Obecnie prowadzi własną kancelarię podatkowo – prawną. Jest zwolennikiem stosowania w podatkach zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” dlatego uważa, że nieodzownym elementem zarządzania ryzykiem podatkowym w każdym przedsiębiorstwie są systematyczne szkolenia kadry zaangażowanej w rozliczenia podatkowe.

Rejestracja: biuro@pzfd.pl

Zarejestruj się samodzielnie w Strefie PZFD!

 1. Załóż konto (niezależnie od tego, czy masz konto w starej strefie)
 2. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
 3. Zarejestruj się
 4. Potwierdź rejestrację