Odsłonięcie pomnika Generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego w Warszawie

07 sierpnia 2019
Zaproszenie na Grupy  (1)
2 sierpnia br. w parku Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego.

Zbigniew Ścibor-Rylski, pseudonim „Motyl” był żołnierzem wojny obronnej 1939 roku, Armii Krajowej,  dowódcą Powstania Warszawskiego i wieloletnim prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Jego postać została upamiętniona w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci. 

Inicjatorem powstania popiersia Generała był Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Budowa pomnika została sfinansowana przez Polski Związek Firm Deweloperskich oraz firmy: BBI Development, Dom Development, Marvipol Development, Unidevelopment oraz Yareal Polska. 

W uroczystości udział wzięli Powstańcy Warszawscy, Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, żołnierze polscy. 
Często jest tak, że o bohaterach myślimy jako o ludziach ze spiżu. Natomiast wszyscy, którzy znali generała „Motyla”, zawsze podkreślają, że przede wszystkim była to osoba kochająca ludzi, zawsze uśmiechnięta, która zawsze próbowała pomagać innym. To jest też niesamowite, że kiedy patrzy się na powstańców, prawie zawsze widać ten uśmiech, ciepło w stosunku do innych, chęć pomocy, pod tym względem państwo też jesteście dla nas wzorem. – powiedział Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy. 

Zbigniew Galperyn, Powstaniec Warszawski, Wiceprezes i sekretarz Zarządu Związku Powstańców Warszawskich w swoim przemówieniu podziękował deweloperom za wkład w budowę pomnika Generała. 

Prezes PZFD Grzegorz Kiełpsz oraz przedstawiciele firm deweloperskich złożyli wieńce pod pomnikiem Generała. 

Jako deweloperzy budujemy miejsca do życia, pracy, odpoczynku – mieszkania, biura, przestrzeń publiczną. Funkcjonujemy w czasach, gdy nie zagraża nam bezpośrednio wróg. O ile łatwiej jest nam dzisiaj dbać o dobro wspólne, nie ryzykujemy własnej wolności i życia. Naszym świadectwem powinna być więc dbałość o dobro wspólne na co dzień przy każdym naszym projekcie. Dbałość o wspólną przestrzeń, parki, skwery, ulice, zieleń i środowisko naturalne. Ale również, a może przede wszystkim o pamięć. Pamięć o tych, którzy dla tego miasta tak wiele poświęcili. Decyzja o ufundowaniu tego pomnika to tylko mały dowód na to, że pamiętamy o bohaterach, że pamiętamy o naszym wspólnym mieście. Budowa pamięci o naszej historii i jej bohaterach to proces, który nigdy nie powinien się zakończyć. Wierzę, że odsłaniany dziś pomnik będzie symbolem pamięci o Panu Generale, Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz o wartościach, o które walczyli i że pamięć ta będzie przekazywana następnym pokoleniom. Będziemy nadal wspierać bohaterów tamtych dni oraz utrwalać pamięć o ich poświęceniu – mówił Grzegorz Kiełpsz podczas swojego przemówienia.

Po uroczystości odwiedziliśmy także grób gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego na warszawskich Powązkach. 

Dziękujemy firmom deweloperskim za zaangażowanie i wkład w tę piękną inicjatywę. Jednocześnie deklarujemy dalszą chęć wspierania Powstańców Warszawskich. Razem Budujemy Pamięć!