Rynek pierwotny nieruchomości – kupno mieszkania

Decyzja o kupnie mieszkania wiąże się z wyborem konkretnego rynku nieruchomości. Zanim zdecydujemy się, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, warto przeanalizować swoje potrzeby, wymagania, a także budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na mieszkanie i jego urządzenie. Kupujący, którzy preferują rynek pierwotny, a więc stawiają na nieruchomości całkowicie nowe, mają do wyboru ogromną ofertę mieszkań, oferowanych przez firmy deweloperskie.

Obecnie polski rynek oferuje kilka tysięcy podmiotów gospodarczych budujących i sprzedających nowe nieruchomości mieszkalne. Kupujący mogą wybierać z bogatej oferty lokali, a inwestycje sprawdzonych firm udostępnia im „Mapa Inwestycji” Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Przedmiotem obrotu na rynku pierwotnym są nieruchomości, takie jak mieszkania, domy jednorodzinne czy lokale użytkowe. Transakcja kupna-sprzedaży zawierana jest po raz pierwszy i zazwyczaj jej stronami są podmiot gospodarczy i osoba fizyczna lub dwa podmioty gospodarcze.

Zalety i wady rynku pierwotnego
Zaletą kupna mieszkania na rynku pierwotnym, poza szerokim wyborem lokali, jest jego niższa cena. Wynika to z tego, że inwestycja finansowana jest ze środków wpłacanych przez nabywców na otwarte rachunki powiernicze, nie wymaga więc od dewelopera wysokiego wkładu własnego lub wzięcia kredytu. Nabywcy mogą uzyskać dodatkowy rabat, kupując mieszkanie w przedsprzedaży, a więc przed rozpoczęciem budowy inwestycji.

Ponadto, zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest stosowane w nich nowe budownictwo, które wiąże się z nowoczesnymi technologiami i materiałami. Mieszkańcy wybierający mieszkania z rynku pierwotnego mogą więc liczyć na parkingi podziemne, przestronne tarasy, recepcję, ochronę, monitoring, a także ciekawie i funkcjonalnie zagospodarowane osiedle. Dużym plusem jest także możliwość dostosowania mieszkania do swoich potrzeb i według własnego pomysłu. W miarę możliwości konstrukcyjnych możemy na przykład poprzesuwać ściany, postawić na otwartą przestrzeń (tzw. open space), zdecydować o aranżacji powierzchni ścian i podłóg czy o projekcie łazienki.

Dodatkowo, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, możemy liczyć na to, że ewentualne wady zostaną naprawione w ramach gwarancji. Mamy także możliwość oceny, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową i jej założeniami. Deweloper ma 30 dni na zlikwidowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Minusem kupna mieszkania na rynku pierwotnym jest brak możliwości jego obejrzenia przed podjęciem decyzji o kupnie. Deweloperzy starają się jednak umożliwić klientom podgląd standardu, funkcjonalności czy klimatu mieszkania, zapraszając do tzw. mieszkań pokazowych, urządzanych w Biurach Sprzedaży. Klienci mają także dostęp do licznych wizualizacji konkretnych mieszkań, całej inwestycji i jej części wspólnych.

Wadą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego może być także czas oczekiwania. Nieruchomości z rynku pierwotnego w zależności od fazy budowy, mają różne terminy oddania inwestycji do użytku. Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, możemy kupić mieszkanie w fazie budowy lub takie, które znajduje się w inwestycji zakończonej i jest gotowe do użytkowania. Mieszkania z rynku pierwotnego są często w tzw. stanie deweloperskim, należy je więc wykończyć, by móc w nich zamieszkać.

Kwestie finansowe
Zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym jesteśmy zobowiązani do zapłacenia taksy notarialnej oraz kosztów sądowych, związanych z przeniesieniem własności. Oba rynki różni jednak konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2% wartości rynkowej i podlegają mu różnego rodzaju czynności prawne, na przykład umowa sprzedaży. W przypadku rynku wtórnego musimy zapłacić podatek na rzecz Skarbu Państwa. Korzystając z rynku pierwotnego i wybierając dewelopera, który jest płatnikiem VAT, nie jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku od czynności cywilno-prawnych.

Kupujący mieszkanie lub dom mogą skorzystać z programów rządowego wsparcia. Obecnie do dyspozycji mają dwa programy dofinansowań: „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Mieszkanie plus”.

Program „Mieszkanie dla Młodych” oferuje wsparcie finansowe młodym rodzinom, kupującym swoje pierwsze mieszkanie. Kandydat do uzyskania dofinansowania nie może mieć więcej niż 35 lat. W programie mogą brać udział ludzie będący w związkach nieformalnych, małżeństwa, a także osoby samotne. Dofinansowanie obowiązuje zarówno przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jednym z jej wymogów jest jednak wzięcie kredytu hipotecznego na co najmniej 15 lat.

Z kolei program „Mieszkanie plus” skierowany jest do wszystkich Polaków, skupia się jednak głównie na tych, których dochody nie pozwalają na zakup własnego mieszkania i którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Program „Mieszkanie Plus” ma w założeniu wspierać budownictwo społeczne i spółdzielcze, opierać się na Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, odpowiedzialnym za zarządzanie gruntami przekazanymi przez Skarb Państwa oraz na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, na których będzie można gromadzić środki na zakup lub remont mieszkania.