Rynek pierwotny nieruchomości – kupno mieszkania

Decyzja o kupnie mieszkania wiąże się z wyborem konkretnego rynku nieruchomości. Zanim zdecydujemy się, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, warto przeanalizować swoje potrzeby, wymagania, a także budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na mieszkanie i jego urządzenie. Kupujący, którzy preferują rynek pierwotny, a więc stawiają na nieruchomości całkowicie nowe, mają do wyboru ogromną ofertę mieszkań, oferowanych przez firmy deweloperskie.

Obecnie polski rynek oferuje kilka tysięcy podmiotów gospodarczych budujących i sprzedających nowe nieruchomości mieszkalne. Kupujący mogą wybierać z bogatej oferty lokali, a inwestycje sprawdzonych firm udostępnia im „Mapa Inwestycji” Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Przedmiotem obrotu na rynku pierwotnym są nieruchomości, takie jak mieszkania, domy jednorodzinne czy lokale użytkowe. Transakcja kupna-sprzedaży zawierana jest po raz pierwszy i zazwyczaj jej stronami są podmiot gospodarczy i osoba fizyczna lub dwa podmioty gospodarcze.

Zalety i wady rynku pierwotnego
Zaletą kupna mieszkania na rynku pierwotnym, poza szerokim wyborem lokali, jest jego niższa cena. Wynika to z tego, że inwestycja finansowana jest ze środków wpłacanych przez nabywców na otwarte rachunki powiernicze, nie wymaga więc od dewelopera wysokiego wkładu własnego lub wzięcia kredytu. Nabywcy mogą uzyskać dodatkowy rabat, kupując mieszkanie w przedsprzedaży, a więc przed rozpoczęciem budowy inwestycji.

Ponadto, zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest stosowane w nich nowe budownictwo, które wiąże się z nowoczesnymi technologiami i materiałami. Mieszkańcy wybierający mieszkania z rynku pierwotnego mogą więc liczyć na parkingi podziemne, przestronne tarasy, recepcję, ochronę, monitoring, a także ciekawie i funkcjonalnie zagospodarowane osiedle. Dużym plusem jest także możliwość dostosowania mieszkania do swoich potrzeb i według własnego pomysłu. W miarę możliwości konstrukcyjnych możemy na przykład poprzesuwać ściany, postawić na otwartą przestrzeń (tzw. open space), zdecydować o aranżacji powierzchni ścian i podłóg czy o projekcie łazienki.

Dodatkowo, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, możemy liczyć na to, że ewentualne wady zostaną naprawione w ramach gwarancji. Mamy także możliwość oceny, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową i jej założeniami. Deweloper ma 30 dni na zlikwidowanie ewentualnych nieprawidłowości.

Minusem kupna mieszkania na rynku pierwotnym jest brak możliwości jego obejrzenia przed podjęciem decyzji o kupnie. Deweloperzy starają się jednak umożliwić klientom podgląd standardu, funkcjonalności czy klimatu mieszkania, zapraszając do tzw. mieszkań pokazowych, urządzanych w Biurach Sprzedaży. Klienci mają także dostęp do licznych wizualizacji konkretnych mieszkań, całej inwestycji i jej części wspólnych.

Wadą zakupu mieszkania z rynku pierwotnego może być także czas oczekiwania. Nieruchomości z rynku pierwotnego w zależności od fazy budowy, mają różne terminy oddania inwestycji do użytku. Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, możemy kupić mieszkanie w fazie budowy lub takie, które znajduje się w inwestycji zakończonej i jest gotowe do użytkowania. Mieszkania z rynku pierwotnego są często w tzw. stanie deweloperskim, należy je więc wykończyć, by móc w nich zamieszkać.

Kwestie finansowe
Zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym jesteśmy zobowiązani do zapłacenia taksy notarialnej oraz kosztów sądowych, związanych z przeniesieniem własności. Oba rynki różni jednak konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2% wartości rynkowej i podlegają mu różnego rodzaju czynności prawne, na przykład umowa sprzedaży. W przypadku rynku wtórnego musimy zapłacić podatek na rzecz Skarbu Państwa. Korzystając z rynku pierwotnego i wybierając dewelopera, który jest płatnikiem VAT, nie jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku od czynności cywilno-prawnych.

Kupujący mieszkanie lub dom mogą skorzystać z programów rządowego wsparcia. Obecnie do dyspozycji mają dwa programy dofinansowań: „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Mieszkanie plus”.

Program „Mieszkanie dla Młodych” oferuje wsparcie finansowe młodym rodzinom, kupującym swoje pierwsze mieszkanie. Kandydat do uzyskania dofinansowania nie może mieć więcej niż 35 lat. W programie mogą brać udział ludzie będący w związkach nieformalnych, małżeństwa, a także osoby samotne. Dofinansowanie obowiązuje zarówno przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jednym z jej wymogów jest jednak wzięcie kredytu hipotecznego na co najmniej 15 lat.

Z kolei program „Mieszkanie plus” skierowany jest do wszystkich Polaków, skupia się jednak głównie na tych, których dochody nie pozwalają na zakup własnego mieszkania i którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny. Program „Mieszkanie Plus” ma w założeniu wspierać budownictwo społeczne i spółdzielcze, opierać się na Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, odpowiedzialnym za zarządzanie gruntami przekazanymi przez Skarb Państwa oraz na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, na których będzie można gromadzić środki na zakup lub remont mieszkania.

rozpoczecie-kongresu-LINK