Sprawdzony deweloper

Image description

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?

Chcesz kupić własne mieszkanie od dewelopera i zastanawiasz się, na co zwrócić szczególną uwagę? Nic dziwnego, w końcu dokonujesz jednego z ważniejszych życiowych wyborów. Rozumiemy, jak to dla Ciebie ważne, dlatego pomożemy Ci przejść przez ten proces sprawnie i bezpiecznie. Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Oto kilka prostych wskazówek.
 
Tzw. ustawa deweloperska stoi po Twojej stronie
Na wstępie mamy dla Ciebie dobrą informację – od 2012 roku obowiązuje tzw. ustawa deweloperska, która wprowadziła szereg rozwiązań mających zapewnić bezpieczny zakup mieszkania. Teraz, przy wyborze tzw. dziury w ziemi, stoi za Tobą sprawnie funkcjonujące prawo, które chroni Twoje interesy. Najważniejszą zmianą, jaka została wprowadzona, jest aktualny wymóg posiadania przez dewelopera mieszkaniowego rachunku powierniczego, na którym gromadzi on środki kupujących. Dzięki temu aktualnie wpłacamy pieniądze nie na bezpośredni rachunek inwestora, tylko do banku, który czuwa nad ich prawidłowym wydawaniem. Zaufany deweloper to ten, który od razu poinformuje Cię, w jaki sposób finansuje inwestycję i jaka będzie rola Twoich środków w tym procesie. Komfort współpracy z deweloperem zapewnia szereg obowiązków, jakie ma on do spełnienia wobec kupujących. Podstawą powierzenia inwestorowi naszych oszczędności powinna być pewność, że deweloper jest rzetelny i posiada doświadczenie w realizacji inwestycji mieszkaniowych. Wiarygodność dewelopera możemy ocenić na podstawie jego historii i dotychczasowych osiągnięć w postaci zrealizowanych inwestycji, które znajdziemy w prospekcie informacyjnym. Wspomniany dokument dostaniemy od dewelopera w biurze sprzedaży, zawiera on szereg ważnych informacji i warto poświęcić czas, aby się z nim dokładnie zapoznać. Z prospektu informacyjnego dowiemy się szczegółów dotyczących dewelopera i jego wcześniejszych inwestycji, samej inwestycji oraz jej najbliższego otoczenia, budynku, środków ochrony nabywcy oraz warunków odstąpienia od umowy deweloperskiej. Wyczerpujący, jasno skonstruowany dokument jest jednym z elementów, na podstawie którego możemy zweryfikować dewelopera. Warto wybrać się także do Biura Sprzedaży, gdzie można zapoznać się z aktualnym stanem księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, kopią pozwolenia na budowę, sprawozdaniem finansowym dewelopera, itp.
 

Co warto sprawdzić kupując mieszkanie?


Przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania z rynku pierwotnego warto zweryfikować, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu. Najlepiej sprawdzić to w zapisach księgi wieczystej (numer księgi znajdziemy w umowie), do której dostęp daje nam strona Ministerstwa Sprawiedliwości. Z księgi wieczystej dowiemy się również, czy działka lub budynek nie są obciążone hipoteką. Najczęściej w hipotece będzie wpisany bank, który udzielił kredytu inwestycyjnego i jest to całkowicie powszechna sytuacja, której nie należy się obawiać. Ważne jest natomiast, aby poprosić dewelopera o dostarczenie promesy banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu – innymi słowy: gwarancję, że po dokonaniu zapłaty na wskazane konto bank zwolni nasz lokal spod swojej hipoteki. Bezpieczny deweloper przekaże nam taki dokument.
Przygotowując się do zakupu mieszkania od dewelopera nie zaszkodzi też zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), z którego dowiemy się, czy deweloper nie został postawiony w stan upadłości.
Jeśli umowa i księga wieczysta nie budzą naszych wątpliwości, możemy iść wprost do notariusza i podpisać umowę przenoszącą własność na naszą rzecz. Pamiętajmy, że umowa deweloperska musi być podpisana w formie aktu notarialnego. Jeśli dokument nie spełnia tego wymogu, zgodnie z ustawą deweloperską, jest on nieważny. W chwili podpisywania umowy notariusz powinien zweryfikować aktualność wpisów w księdze wieczystej. W praktyce bardzo często przed podpisaniem umowy ostatecznej podpisuje się również umowę przedwstępną, aby umożliwić zamknięcie formalności z kredytem na mieszkanie.

Jak kupić gotowe mieszkanie?

Jeśli budynek posiada już pozwolenie na użytkowanie, to sprzedaż mieszkania będzie się odbywać jak na rynku wtórnym i tzw. ustawa deweloperska nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji mamy jednak możliwość osobistego obejrzenia mieszkania i dokonania oceny jego układu, stanu czy jakości wykonania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Dewelopera można również sprawdzić poza aspektami prawnymi. Jeżeli firma jest spółką giełdową, dość łatwo możemy znaleźć informacje o jej sytuacji finansowej w oficjalnych raportach. Warto też zweryfikować inwestora poprzez sprawdzenie rejestru dłużników. Zdecydowanie polecamy wizytę na już ukończonej inwestycji i zasięgnięcie opinii u samych mieszkańców. Fora internetowe nie są rzetelnym źródłem informacji, bo bo obecnie komentarze i opinie dotyczące wielu usług i produktów opłacane są przez firmy marketingowe bądź konkretne przedsiębiorstwa, w związku z czym są często nieprawdziwe i wyidealizowane. Najrzetelniejszą informację zawsze uzyskamy od realnych lokatorów.
 
Bardzo istotnym czynnikiem jest sprawdzenie, czy firma przynależy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dlaczego do PZFD dołączają tylko bezpieczni deweloperzy? Sprawdź TU.