Sukces III Kongresu Mieszkaniowego – tekst Agnieszki Zaręby

14 marca 2017
sukckong
Wysoki poziom merytoryczny, rekordowa frekwencja, znamienici goście i świetna organizacja. 6 kwietnia 2017 roku odbędzie się Walne Zgromadzenie Członków PZFD, podczas którego podsumowane zostaną działania Związku. Jedną z naszych inicjatyw jest Kongres Mieszkaniowy. Tekst Agnieszki Zaręby „Sukces III Kongresu Mieszkaniowego” podsumowujący ubiegłoroczną edycję ukazał się w Vademecum Dewelopera.

Sukces III Kongresu Mieszkaniowego

Dużym sukcesem zakończył się III Kongres Mieszkaniowy, organizowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział ponad 700 osób związanych z rynkiem mieszkalnictwa w Polsce.

We Wrocławiu spotkali się reprezentanci Rządu, samorządów, świata nauki, firm deweloperskich i budowlanych, a także przedstawiciele TBS, spółdzielni mieszkaniowych, instytucji finansowych, architekci i prawnicy. Punktem wyjścia do rozmowy była obecna polityka mieszkaniowa, zmiany w warunkach technicznych, ograniczenia gruntowe oraz finansowanie branży mieszkalnictwa.

III Kongres Mieszkaniowy poświęcony został polityce mieszkaniowej w szerokim ujęciu. Merytoryczne zagadnienia zostały omówione w ramach dwóch paneli i sześciu debat, które odbyły się w Centrum Konferencyjnym przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Paneliści nie koncentrowali się wyłącznie na działalności deweloperów, ale mówili o polityce mieszkaniowej w skali kraju i roli, jaką w jej realizacji odgrywają wszystkie podmioty.

Najważniejsze jest to, aby każdy z podmiotów realizujących swoją część polityki mieszkaniowej miał takie same prawa i obowiązki na polu inwestycyjnym oraz administracyjnym. Ten wątek został szczegółowo rozwinięty podczas III Kongresu Mieszkaniowego. Niezwykle cieszę się, że całe wydarzenie zostało utrzymane na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i organizacyjnym. – zaznacza Grzegorz Kiełpsz, Prezes Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Uczestniczący w Kongresie Adam Hamryszczak, Wiceminister Rozwoju, podkreślił, że bierze udział w wydarzeniu, aby poznać opinie ekspertów rynku mieszkalnictwa w Polsce.

Szczególnie interesuje mnie temat dotyczący Narodowego Programu Mieszkaniowego i oczywiście reakcji na ten program samorządów i młodych ludzi. Cieszę się, że przyjechałem do Wrocławia, że mogę tutaj być i wsłuchać się w głos nie tylko samorządowców, ale także sektora prywatnego. Prowadzenie dialogu w takiej formule jest odpowiednie i wszelkiego rodzaju konsultacje prowadzone na tego typu wydarzeniach są niezwykle istotne – dodaje wiceminister.

Narodowy Program Mieszkaniowy

Dyskusja o Narodowym Programie Mieszkaniowym była wiodącym tematem III Kongresu Mieszkaniowego. Uczestnicy stawiali pytania m.in. o szczegóły programu Mieszkanie Plus oraz zastanawiali się, czy można budować za 2,5 tys. za m2? Deweloperzy przedstawili Inicjatywę 500 MINUS, pokazując jak można obniżyć koszty budowy mieszkań o ok. 500 zł za metr kwadratowy. Wskazano na przeregulowane przepisy przeciwpożarowe, regulacje dot. instalacji telekomunikacyjnych, a także szereg nieżyciowych regulacji technicznych, które niepotrzebnie podwyższają koszty.

Inicjatywa 500 MINUS to projekt polegający na tym, aby wprowadzić zmiany do przepisów, dzięki którym można byłoby budować taniej. Narodowy Operator Mieszkaniowy deklaruje, że będzie budował za 2,5 tys. zł za metr kwadratowy. Chcemy też się do tego przymierzyć, ale mówimy Rządowi, że aby to było możliwe, trzeba zmienić i uprościć przepisy. – mówi Marek Poddany, Wiceprezes Zarządu PZFD.

Podczas spotkania Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, zapewnił, że przygotowywane warianty Narodowego Programu Mieszkaniowego zakładają współdziałanie państwa z deweloperami. Zaznaczył też, że celem programu jest zwiększenie liczby mieszkań a nowe regulacje prawne nie będą działały przeciwko prywatnemu sektorowi.

Nie ma i nigdy nie było po stronie ministerstwa takich zamiarów. Chciałbym, aby to dzisiaj zostało jednoznacznie powiedziane, że te firmy, które aktualnie budują, nie będą musiały zaprzestać działalności. Chcę to absolutnie zdementować. – mówi Tomasz Żuchowski.

Narodowy Program Mieszkaniowy, który był dyskutowany w ramach III Kongresu Mieszkaniowego, jest szeroko nakrojonym programem, podsumowującym różne działania rządu, które do tej pory już funkcjonowały. Mówi także w jaki sposób należałoby zabezpieczać mieszkania dla Polaków, których nie stać na kredyt mieszkaniowy. – podsumowuje Dorota Jarodzka – Śródka, Przewodnicząca Rady PZFD.

Stop działaniom „ekoterrorystów”

Debata o „ekoterroryzmie” pokazała mechanizmy, którymi posługują się organizacje mające niewiele wspólnego z ochroną przyrody a jedynie chcące wyłudzić pieniądze od inwestorów. Ujawnione nagrania pokazują, że skala problemu jest bardzo duża i dotyczy nie tylko inwestorów, ale co raz częściej dotyka także samorządów.

Część stowarzyszeń i fundacji pseudoekologicznych zajmuje się wyłącznie wyłudzeniami pieniędzy od inwestorów, nie prowadząc żadnej działalności ekologicznej. To nic innego, jak przestępstwa w białych rękawiczkach. Z tego powodu zdecydowaliśmy się pokazać prawdziwe przypadki i ujawnić nagrania ze spotkań z podmiotami, które wykorzystują przepisy do osiągnięcia partykularnej korzyści majątkowej – mówi Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

Design w mieszkalnictwie

Podczas panelu „Design i architektura jako przewaga marketingowa” padło wiele interesujących założeń. Obecnie deweloper nie sprzedaje już tylko mieszkania, ale nową jakość życia. Debata zwróciła uwagę na opłacalność inwestowania w przestrzeń wspólną, która może podwyższać walory miejsca, a także potwierdza wpływ dobrej architektury i designu na wybór inwestycji jako miejsca zamieszkania. Sztuka w przestrzeni publicznej polepsza jakość oferowanych przestrzeni mieszkalnych, czyniąc je konkurencyjnymi.

Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa

Prof. Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wraz Kazimierzem Kirejczykiem, prezesem zarządu firmy REAS, zaprezentowali wyniki specjalnie przygotowanego raportu pt. „Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa”. Raport zawiera unikalną prognozę potrzeb mieszkaniowych Polaków i rozwoju rynku z uwzględnieniem sytuacji demograficznej i migracji, a także ocenę oraz rekomendacje odnośnie stosowania instrumentów polityki mieszkaniowej.

Dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków, konieczne jest zaangażowanie kapitału prywatnego i „zatrudnienie” go do realizacji celów stawianych sobie przez Rząd. Warto ponownie spojrzeć na programy, które wcześniej działały z powodzeniem, jak chociaż ulga budowlana dla osób przeznaczających mieszkania na wynajem. – mówi prof. Marek Bryx. Czy Narodowy Program Mieszkaniowy sprawi, że deweloperzy będą mieli trudniejsze życie? Niekoniecznie. To jaki będzie jego wpływ na rynek deweloperski, zależy przede wszystkim od tego, jaką skalę będzie miał w rzeczywistości ten program – zaznacza Kazimierz Kirejczyk.

Uroczysta Gala Wieczorna

Zwieńczeniem III Kongresu Mieszkaniowego była Gala Wieczorna. Uroczysta kolacja została zorganizowana w wyjątkowym miejscu i miała niepowtarzalny charakter. Ponad 300 gości spotkało się w Pawilonie Czterech Kopuł, należącym do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Uczestnicy mieli wyjątkową możliwość nocnego zwiedzania muzeum przy akompaniamencie kwartetu smyczkowego Obsession. Podczas Gali została zaprezentowana wystawa sztuki współczesnej, gdzie można było podziwiać dzieła Andy’ego Warhola, Anselma Keifera, Josepha Beuysa i Roberta Rauschenberga.

Renowacja zabytkowego sztambuchu

PZFD objął patronatem restaurację Sztambucha wrocławskich czeladników murarskich i kamieniarskich. Zabytkowa księga z XVII wieku oprawiona jest w pergamin i  liczy 301 kart. W środku znaleźć można wpisy mistrzów i czeladników, rachunki informujące o przyjętych darowiznach i zakupach służących do wyposażenia siedziby cechu i prezentacji podczas uroczystości. Sztambuch został przekazany przez kasę chorych bractwa czeladników murarskich i kamieniarskich w 1911 r. do Śląskiego Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności.  Obecnie podlega konserwacji, za około pół roku będzie można go podziwiać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Partnerzy III Kongresu Mieszkaniowego

Polski Związek Firm Deweloperskich oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie kierują szczególne podziękowania dla partnerów i patronów III Kongresu Mieszkaniowego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury i Budownictwa, Minister Rozwoju, Minister Energii, Wojewoda Dolnośląski oraz Prezydent Wrocławia.

Partnerzy III Kongresu Mieszkaniowego: Aereco, Schindler, UPC, Weber, Rigips, Upper Finance Consulting, Orange, Open Finance, Home Broker, Nespresso, Rekuperatory.pl, Getin Noble, PwC, MultiBud Investment W. Ciurzyński S.A., Grohe, CBRE, Kancelaria Elżanowski, Cherka i Wąsowski, Barlinek, Decoroom, Fibaro, mBank Hipoteczny, Kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy, Fortum, Dom Development, Agencja Mienia Wojskowego.

Partnerzy merytoryczni: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Dolnośląskie Stowarzyszenie Pośredników Obrotu Nieruchomościami, Expander, Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego, Instytut Gospodarki Nieruchomościami, Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami, Krajowa Izba Kominiarzy, Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, REAS, Polskie Stowarzyszenie Projektantów Wnętrz, Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Stowarzyszenie Notariuszy RP, Unia Metropolii Polskich, Stowarzyszenie Mieszkanicznik, Polska Izba Gospodarcza Towarzystw Budownictwa Społecznego, Ośrodek dialogu i analiz THINKTANK, Wrocław.pl, Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pośredników Obrotu Nieruchomościami, Związek Banków Polskich, Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

  Tekst autorstwa Agnieszki Zaręby „Sukces III Kongresu Mieszkaniowego” ukazał się w Vademecum Dewelopera, kwartalniku Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zdjęcia z III Kongresu Mieszkaniowego dostępne w Galerii Zdjęć